POZNAŇ - Švajčiarsky učiteľ úspešne ukončil prvú cestu okolo sveta na aute na solárny pohon.
Vyjadril pritom nádej, že sa jeho 52.000 km dlhá odysea stane inšpiráciou pre výrobu ekologických automobilov.
"Solárne taxi" dnes po 17-mesačnej jazde symbolicky prerazilo polystyrénovú stenu pred dejiskom konania medzinárodnej konferencie OSN o klimatických zmenách v poľskej Poznani. Sedadlo spolujazdca zaujal počas manévru Yvo de Boer, predseda Rámcovej konvencie OSN o klimatických zmenách (UNFCCC).
"Auto fungovalo ako švajčiarske hodinky," objasnil 36-ročný vodič Louis Palmer. V priebehu jazdy, v rámci ktorej prešiel 38 krajín sveta, stratil s opravami iba dva dni.
Modro-biely trojkolesový automobil odštartoval v júli 2007 zo švajčiarskeho mesta Luzern. Ťahal za sebou plochý príves so solárnymi panelmi o ploche šesť štvorcových metrov.
Vo väčšine krajín sa solárnemu automobilu dostalo nadšeného uvítania. Nevpustili ho len do Japonska, ktoré zakazuje vstup vozidlám so švajčiarskou poznávacou značkou.
Jazdu v automobile si nakrátko vyskúšalo aj viacero známych osobností, napríklad generálny tajomník OSN Pan Ki-mun, monacký princ Albert, starosta New Yorku Michael Bloomberg či hollywoodsky filmár James Cameron.
Solárna trojkolka bola vybavená aj dobíjateľnou batériou využiteľnou počas noci a pri dlhodobejšom zamračenom počasí.
Cena auta s maximálnou rýchlosťou 90 km/h dosiahla hodnotu dvoch ferari. V prípade, že by bolo vyrábané masovo, mohlo by spolu so solárnymi panelmi stáť približne 14.000 eur (423.000 Sk).
"Ľudia sú z nápadu so solárnym autom nadšení," konštatoval Palmer. "Dúfam, že tento signál zachytí aj automobilový priemysel."
Švajčiar plánuje na budúci rok uskutočniť cestu okolo sveta so šiestimi ekologickými vozidlami, ktoré budú využívať vodnú, geotermálnu a veternú energiu.